Elder Scrolls Online MMORPG Newsy Popularne Poradniki

ESO Poradnik: scrying i excavation w Greymoor.

W nowym dodatku Greymoor do popularnego MMORPG, Elder Scrolls Online, otrzymaliśmy możliwość zdobycia potężnych, mitycznych przedmiotów. Nowy system wykopalisk archeologicznych wprowadza do gry dwa zupełnie nowe drzewka umiejętności.

Oto szczegółowe omówienie wszystkich zagadnień z tym związanych. Dowiesz się tutaj na czym to wszystko polega oraz jak skutecznie zdobywać poziomy w tych umiejętnościach!

ESO Antyki (Antiquities)

Nowy system antyków “antiquities” wprowadzony w Greymoor, to tak naprawdę dwa drzewka umiejętności:

 • Scrying – odnajdywanie informacji o miejscu zakopania przedmiotu. Jeśli odnajdziemy na tablicy wszystkie wskazówki to otrzymamy jedno konkretne miejsce zakopania przedmiotu.
 • Excavation – czyli umiejętności wykonywania owych wykopów, trochę jak wykopaliska archeologiczne. Na wyższych poziomach mamy dostępne dodatkowe narzędzia, które ułatwiają nam pracę.

No dobra, ale co z ja tego mam?

Większość wykopanych przedmiotów to zwykłe skarby (treasures), czyli można bezpośrednio sprzedać je do handlarza za złoto.

Czy na kopaniu można zarobić złoto w ESO?

Odnośnie zarabiania złota w ESO mógłbym napisać zapewne nie jeden poradnik, bo metod zarabiania w grze jest mnóstwo.

Co do samego systemu antyków (antiquities), to można na tym zebrać całkiem sporą sumkę złota i jest to jak najbardziej dobra metoda zarabiania złota w grze, tym bardziej, że niejako robi się to przy okazji.

Zależnie od uzyskanych wskazówek możemy zdobyć także ciekawe meble do naszego wirtualnego domu w Tamriel.

Przedmioty mityczne

Najcenniejszymi znaleziskami są mityczne, bardzo potężne przedmioty. Są one na tyle dobre, że wielu graczy, w tym także ja, zdecydowało się zrezygnować z bonusu otrzymanego z tzw “monster setu” na rzecz właśnie dodatkowego, jednego mitycznego przedmiotu.

Obecnie dostępne mityczne przedmioty, to:

 • Bloodlord’s Embrace (zbroja)
 • Snow Treaders (buty)
 • Thrassian Stranglers (rękawice)
 • Torc of Tonal Constancy (naszyjnik)
 • Malacath’s Band of Brutality (pierścień)
 • Ring of the Wild Hunt (pierścień)

Zobacz, jak zdobyć cenne mityczne przedmioty:

Jednocześnie można mieć założony tylko jeden mityczny przedmiot.

Poziom trudności umiejętności Scrying.

Wyższy poziom umiejętności tej powoduje, że możemy otrzymać dostęp do bardziej wartościowych wskazówek (lead’ów), jednak trudność ich zdobycia również rośnie. Pozyskiwanie przedmiotów jest z każdym levelem coraz trudniejsze, ale same artefakty / skarby również są lepsze lub droższe.

Przy kopaniu nalezy uważać, żeby nie uszkodzić poszukiwanego przedmiotu. Czerwony pasek na górze pokazuje ile przedmiot ma wytrzymałości. Niefortunne machnięcie łopatą może go uszkodzić. Blado-zółty pasek oznacza czas jakim dysponujemy podczas danego kopania. Każda nasz czynność zabiera trochę tego czasu.

Poziomy trudności odkrywania i kopania:

 • zielony – proste (bez wymagań, dostępne od razu na każdej lokacji)
 • niebieski – średni (3 poziom scrying oraz wykupiona odpowiednia pasywna umiejętność)
 • fioletowy – trudny (5 poziom scrying oraz wykupiona odpowiednia pasywna umiejętność)
 • żółty – bardzo trudny (7 poziom scrying oraz wykupiona odpowiednia pasywna umiejętność)

Im wyższy poziom trudności, tym mniej wytrzymałości ma przedmiot oraz coraz więcej warstw ziemi i kamieni jest do przekopania. Dodatkowo coraz mniej strzałów potencjalnego ukrycia przedmiotu (R) i inne nieprzyjemne pułapki. Także czasu kopania zużywanego przy każdym usuwaniu ziemi jest coraz mniej!

Lead’y

Wskazówki (lead’y) do zielonych przedmiotów mamy dostępne na każdej mapie, na której się znajdujemy i możemy je dowolnie powtarzać.

Wraz z trzecim poziomem umiejętności scrying mamy dostęp do niebieskich lead’ów. Od tej pory, jak wykonamy skutecznie zielony lead, to otrzymujemy kolejny do niebieskiego. Wykonanie niebieskiego wraz z posiadanym 5-tym poziomem scrying spowoduje, że otrzymamy lead fioletowy. Każdy otrzymany w ten sposób fioletowy lead możemy wykonać tylko raz.

Dodatkowe lead’y można otrzymać z przeróżnych aktywności wykonywanych w grze. Może to być np. zabicie jakiegoś bossa lub otwarcie skrzyni ze skarbami, ba, nawet za zbieranie składników! Jako ciekawostkę dodam, że jeden lead możemy kupić u handlarza przy Maelstrom Arena!

Ruszcie w świat, eksplorujcie tajemnicze miejsca a z pewnością znajdziecie coś ciekawego!

Levelowanie czyli zdobywanie poziomów skrying i excavating.

Aby zdobywać kolejne poziomy w tych umiejętnościach należy kopać jak najwięcej i na jak najwyższym poziomie trudności.

Najlepsze miejsce do levelowania scrying i excavation w ESO. Nak najszybciej levelować scrying?

Najlepszym miejscem na zdobywanie poziomów scrying i excavation jest Arteum z dodatku Summerset, które jest bardzo małą lokacją a przez to miejsca kopania są często bardzo blisko siebie. Dzięki temu można tu chyba najszybciej levelować, tak więc zdobędziecie ten upragniony piąty czy siódmy poziom w przyzwoicie krótkim czasie. Pamiętajcie jednak, że to maraton więc przygotujcie się na sporą ilość kopania.

Im większa trudność kopania, tym więcej doświadczenia otrzymujecie. Doświadczenie jest przydzielone po skutecznym wykonaniu całego procesu, czyli aż do finalnego pozyskania przedmiotu.

Na zakończenie kilka słów o żółtych lead’ach.

Z moich obserwacji wynika, że aby wykopać żółty przedmiot należy oczyścić cały przedmiot oraz jego najbliższe otoczenie, żeby na otoczkę przedmiotu nic nie nachodziło.

Miałem bowiem wiele takich prób, które wydawały mi się początkowo udane, bo cały przedmiot był widoczny, a jednak okazały się fiaskiem.

Podsumowanie

Z jednej strony podoba mi się ten nowy system, bo powoduje, że gracze ruszą ekplorować ogromny i bogaty świat Tamriel.

Z tego co zaobserwowałem dzisiaj, leady zdobyte na alternatywnej postaci (alt) można wykorzystać na głównym bohaterze, co nie wymusza konieczności kolejnego levelowania tego samego drzewka umiejętności.

Wszystko to jest fajne, głównie dlatego, że jest nowe, ale wydaje mi się, że raczej jest to raczej jednorazowa przygoda. Czy będzie radość z powtarzania tych elementów rozgrywki, by kolejny raz zdobyć jakiś artefakt, który już wcześniej został wykopany? Nie wydaje mi się.

Nastawcie się raczej na długi maraton a nie na sprint, wtedy ten system nie wypali waszego zapału do grania i pozwoli cieszyć się widokami Skyrim na długo.

A jakie jest Twoje zdanie? Napisz w komentarzu.

Powodzenia w wykopaliskach i do zobaczenia w Skyrim!


Zobacz także

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o mitycznych przedmiotach oraz skąd je zdobyć, to będę sukcesywnie zamieszczał na Gryw’ie. Zaglądajcie więc tu często! Jak macie do nas jakieś pytania, to piszcie!

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *